gitlab proje yükleme

Merhaba arkadaşlar bu yazımda gitlab’a proje nasıl yüklenir, ssh key nasıl alınır bunları anlatacağım. Rehber olması dileğiyle…

Öncelikle gitlab nedir bundan bahsetmek istiyorum ;

GitLab, git teknolojisini kullanarak kodlarınızı ücretsiz bir şekilde gizli veya halka açık uzak sunucularda tutmanıza imkan sağlar.  GitLab ile sınırsız sayıda public ve private repo oluşturabilir, ücretsiz bir şekilde bunları GitLab‘ın kendi sunucularında güvenle saklayabilirsiniz. GitLab‘ın ücretli versiyonları mevcuttur ve bazı ayrıcalıkları vardır.

Evet gitlab hakkında ufak bir bilgilendirme yaptıktan sonra asıl işimize başlayalım.

gitlab’ a giriş yaptıktan sonra yukarıda resimde de görüldüğü üzere sağ üst köşede profilimizin üzerine tıklayarak ayarları seçiyoruz.  

Yukarıda resimdeki gibi sol tarafta menuden SSH Keys  seçiyoruz. Daha sonra

1-) Windows’ta Git Bash / WSL’yi açın.

2-) Yeni bir ED25519 SSH anahtar çifti oluşturun:

ssh-keygen -t ed25519 -C “email@example.com”

Ya da RSA’yı kullanmak isterseniz:
ssh-keygen -o -t rsa -b 4096 -C “email@example.com”

3-) Ardından, SSH anahtar çiftinizi kaydetmek için bir dosya yolu girmeniz istenecektir. Önceden bir SSH anahtar çiftiniz yoksa, Enter tuşuna basarak önerilen yolu kullanın .
Önerilen yolun kullanılması normal olarak SSH istemcinizin SSH anahtar çiftini ek yapılandırma olmadan otomatik olarak kullanmasına izin verir.
Önceden önerilen dosya yoluna sahip bir SSH anahtar çiftiniz varsa, yeni bir dosya yolu girmeniz ve
bu SSH anahtar çiftinin dosyada hangi ana makinede kullanılacağını bildirmeniz gerekir  ~/.ssh/config.

4-) Yol kararlaştırıldıktan sonra, yeni SSH anahtar çiftinizi güvenceye almak için bir parola girmeniz istenecektir. Şifre kullanmak en iyi yöntemdir, ancak gerekli değildir ve Enter iki kez basarak oluşturmayı atlayabilirsiniz.

GitLab hesabınıza bir SSH anahtarı ekleme

Windows’da Git Bash:  (Aşağıdaki kodu yazalım)
cat ~/.ssh/id_ed25519.pub | clip

Şimdi anahtar oluşturuldu ve kopyalandı, görmek için ayrıca bir  editör açabilir ve yapıştırabilirsiniz, ancak herhangi bir şeyi yanlışlıkla değiştirmemekte dikkatli olunuz.

Evet şuan SSH Keys oluşturmuş bulunuyoruz gitlab’da  SSH Keys’de  key kısmına  yapıştıralım. Daha sonra bir title belirleyerek add key butonuna tıklayalım.

Ve private projemizi oluşturmuş bulunuyoruz. Şimdi de bu oluşturduğumuz repoya bilgisayarımızda var olan proje nasıl yüklenir onu öğreneceğiz.

MEVCUT KLASOR’Ü YÜKLEME

Öncelikle cmd’yi açıyoruz. Aşağıdaki komutları sırasıyla giriyoruz.

Artık gitlab’ da private bir projemiz var.   🙂

gitlab hesabınızın projelerle dolması dileğiyle…

“gitlab proje yükleme” üzerine 3 yorum

  1. This is the correct weblog pertaining to anybody that needs to find out there relating to this topic. A person realize a lot their nearly onerous in order to claim with you (not that My partner and i actually would need ). You undoubtedly place a new whirl on a topic thats already been discussed for decades. Great products, just great!

  2. Hi there, I found your website via Google while looking for a related topic, your website came up, it looks great. I have bookmarked it in my google bookmarks.

Yorumlar kapalı.