Hacettepe Teknokentte Staj Yapmak 2018

Merhaba anlatmaya,sizlerle paylaşmaya, biraz geç kalmış olmsam da bu yazımda 2. staj deneyimimi anlatacağım. Evet bu yaz da Hacettepe Teknokentte stajımı yaptım. Haziran ayından Ağustos ayına kadar dolu dolu geçen bir yaz stajı… Şuan o kadar heyecanlıyım ki yaşadığım deneyimleri anlatmaya.. ne kadar sizlere geç anlatıyor olsam da şuan da bu cümleleri yazarken heyecan doluyum… Büyük bir yazılım geliştirme birimi ve  büyük bir ekip.. staj sürecim boyunca beni en çok heyecanlandıran etkenlerden birkaçıydı. Düşünsenize her gün böylesine ciddi bir ortamda çalışacaksınız ve buranın, stajyer olarak misafirde olsanız, bir süreliğine parçasısınız. Bu arada stajyer dedim ama tüm samimiyetimle söylüyorum sanki orada bir stajyer değilim de gerek verilen sorumluluklar olsun gerek çalışanların davranışları olsun kendimi bir Mühendis gibi hissettim.Hergün şirkete büyük bir heyacan ve hevesle gidiyordum. Meslek hayatına başlamanıza ramak kala şimdiden bu tarz duyguları tatmanız her anlamda büyük olgunluk katıyor.

Burada staja başlayarak etrafımdaki imkanları sonuna kadar değerlendirmeliydim. Bir tarafımda Siber Güvenlik Ekibi , bir tarafımda Kurumsal Arşiv ekibi, bir tarafımda dökümantasyon ekibi…  Zaten hazırlıklı gitmiştim Siber Güvenlik üzerine ilgim , merakım vardı önceden çalışmalar yapmıştım ve temel düzeyde güvenlik bilgisine hakimdim amacım sıfırdan başlamak değil temelim üzerine birşeyler inşa etmek , kat çıkabilmekti. ilk hafta güvenlik üzerine çalışıyordum, sorularımı sormak ve bazı konularda merakımı gidermek için güvenlik ekibi ile sohbet ediyordum. Daha sonra bazı projelerin toplantılarına katıldım ve bu projelerin gereksinim analizini aşamalarında bulundum ve bir projenin gereksinim analizi nasıl yazılır mühendisler tarafından bilgilendirilerek öğrenmiş oldum ve bu süreçte gözetim altında gereksinim analizi yazmada sorumluluklar aldım. İş hayatımda bana büyük katkılar sağlayacak çok faydalı bilgiler edindim . 2. haftanın sonuna doğru benden C# programlama dili , MongoDB veri tabanı kullanarak iaşe,tabela yazılımı yapmam istendi. Bu benim için çok farklı ve şu aşamada çok büyük bir deneyim olacaktı. Daha önce hiç kullanmadığım teknolojilerdi, çünkü yaklaşık 3 yıl boyunca Native (JAVA) Android , temel düzeyde php laravel framework , javascript , node.js yazmıştım. NoSql veritabanı olarak Firebase biliyordum. Proje için kullanacağım teknolojiler üzerinde araştırmalar yaptım neyse ki cesaretimi toplayıp sorumlu mühendisin yönlendirmeleriyle projeye başladım . Uzun soluklu bir projeydi ; 20 iş günü zorunlu stajımın süresi dolmasına rağmen proje yöneticisi tarafından eğer istersem projeye devam edebileceğim ve gerekli desteğin sağlanacağı teklifi geldi. Bende kabul ettim derler ya “gecemi gündüzüme kattım çalıştım” tam manasıyla gecemi gündüzüme kattım, öyle günler oldu ki 4 saat uykuyla çalıştım. Neredeyse her dakikam yeni birşeyler öğrenmeyle ve uygulamayla geçiyordu bazen anneme diyordum “anne öğrenmekten yoruldum.” velhasıl projeyi tamamladım ve teslim ettim. Bence hayatımın  en güzel yorgun, en güzel uykusuz ve en güzel bol öğrenmeli, bilgili ve eğlenceli günleriydi diyebilirim, gururla!

Bu süreçte üzerime emeği geçen EMFA ekibine sonsuz teşekkürler …

“Hacettepe Teknokentte Staj Yapmak 2018” üzerine 4 yorum

 1. An impressive share, I just given this onto a colleague who was doing a little analysis on this. And he in fact bought me breakfast because I found it for him.. smile. So let me reword that: Thnx for the treat! But yeah Thnkx for spending the time to discuss this, I feel strongly about it and love reading more on this topic. If possible, as you become expertise, would you mind updating your blog with more details? It is highly helpful for me. Big thumb up for this blog post!

  1. Thank you for your comments. Of course I will update the my blog when I have time. Stay on follow. 😉

   1. Merhabalar ,

    Öncelikle deneyimleriniz paylaştığınız için teşekkürler. Bende bu yaz teknokentte staj yapmayı düşünüyorum süreç nasıl işliyor acaba ? Staj yapacağınız şirketi nasıl seçiyorsunuz , yada onlar mı sizi seçiyor anlatabilir misiniz ?

    Şimdiden teşekkürler.

    1. Merhabalar, ilgilendiğim alanlar üzerine çalışan Teknokentteki firmalara kısa bir ön yazı ile tek tek CV’ mi yolladım ve bu surecin ardından geri dönüş aldığım firmalardan bir seçim yaparak staj yapacağım yeri belirledim. Teknokentte staj yeri bulma açısından böyle bir yol izledim bunun dışında staja başladığınızda staj sürecinizin nasıl ilerleyeceğini bir bakıma kendiniz belirliyosunuz elbette size verilen görevler oluyor bunları yapın eğer gidişata göre sürecin veirimli olmayacağına karar verdiğinizde verilen görevlerin yanında ilgilenmek istediğiniz bir alanda araştırmalar yapın veya proje geliştirmek istiyorsanız bunun üzerinde başlangıcı siz yapın ve takıldığınız yerlerde Mühendislere soru sormakta çekinmeyin ancak bu şekiilde verim elde edebilirsiniz yoksa beklemeyin kimse size şöyle bir proje yap demiyor benden tavsiye birilerinin size şunu yap demesini beklemeden harekete geçin. Umarım sorunuza cevap olmuştur.

Yorumlar kapalı.